W nowoczesnych pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych, nieodłącznym elementem wyposażenia w zakresie instalacji elektrycznych stała się ostatnimi czasy puszka podłogowa. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie na przykład w trakcie prezentacji bądź zebrań, podczas których uczestnicy korzystają ze swoich laptopów i innych urządzeń.
Co złego jest w gniazdach naściennych?
Planując pomieszczenie biurowe, musimy zwrócić uwagę na wszystkie jego aspekty – zarówno estetyczne jak i użytkowe. Odpowiednie rozmieszczenia gniazd i włączników światła to rzecz, której pominięcie może przysporzyć wielu problemów i niedogodności w niedalekiej przyszłości. Rzecz jasna nie ma żadnych przeciwwskazań do wykorzystania tradycyjnych gniazdek, co więcej – one i tak zazwyczaj muszą znaleźć się w każdym pomieszczeniu. W momencie jednak, w którym przy stole konferencyjnym siedzi kilka lub kilkanaście osób, problemem mogą stać się walające się po ziemi kable. Jest to nieestetyczne i wygląda mało profesjonalnie. Z pomocą przychodzą puszki podłogowe. Nawet jeżeli w stole zamontowana jest kolumna z gniazdami – takie rozwiązanie jest już powszechne – zazwyczaj podłączona jest ona do puszki zawierającej gniazdo podłogowe, zaraz pod samą kolumną.
Dobór odpowiadającego nam rozwiązania zależy w dużej mierze od ostatecznego przeznaczenia pomieszczenia i maksymalnej ilości osób, które mają w nim przebywać. Na rynku istnieje wielu producentów oferujących produkty tego typu. Wartym odnotowania jest fakt, że oprócz gniazd 230V, w puszce podłogowej zainstalowane mogą być gniazda internetowe RJ45.
Estetyczna instalacja
Pod względem designu, asortyment dedykowany zarówno do domów mieszkalnych jak i biur uległ znacznej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie gniazdka i włączniki potrafią być małymi dziełami sztuki –
wystarczy wspomnieć wykonania oparte o drewno czy skórę. Puszka podłogowa nie jest tutaj wyjątkiem.
Oferowane przez obecnych na naszym rynku producentów puszki podłogowe, występują w kilku wariantach i mogą zostać zainstalowane zarówno w podłodze podniesionej jak i wylewce. Niezależnie od sposobu montażu, zawsze istnieje możliwość odpowiedniego ich zakamuflowania – np. poprzez wklejenie sklejki lub deski. Dostępne są również specjalne maty wykończeniowe. Gniazdo podłogowe zamontowane w taki sposób będzie wykorzystywane tylko wtedy, kiedy wymaga tego potrzeba – np. w trakcie prezentacji czy zebrania zarządu. Na co dzień pozostaje zaś ukryte, dzięki czemu całe pomieszczenie wygląda w sposób uporządkowany i schludny.