Skip to content Skip to footer

Różne rodzaje ogłoszeń o pracę

W obecnych czasach praca jest towarem pożądanym, a czasem nawet deficytowym. Sprawia to, że strony internetowe poświęcone tematyce poszukiwania zatrudnienia, czy nawet serwisy gromadzące ogłoszenia pracy są bardzo chętnie odwiedzane. Znaleźć tam można bardzo różne anonse, wśród których niektóre dotyczą pracy stacjonarnej, inne skupiają się na zleceniach możliwych do realizacji zdalnie czy częściowo zdalnie.

Czego szukają internauci?


Łatwy dostęp do internetu oraz zainteresowanie nowoczesnymi technologiami spowodowało powstanie specjalistów pracujących dorywczo, z domu – tzw. freelancerów. Ogłaszają się oni samodzielnie publikując ogłoszenia typu szukam pracy, przyjmę pracę lub aktywnie przeszukują anonse zamieszczane w specjalnych serwisach. Bywają bardzo zdecydowani, jak również wymagający. Ogłoszenia pracy, jakimi się interesują, nie mogą być w żadnym stopniu podejrzane. Szczególnie źle traktowane są te anonse, w których nie określono stawki lub podana jest dużo za niska.

Dotarcie do właściwego odbiorcy


Osoba oferująca pracę może zamieścić anons tam, gdzie znajdują się inne oferty pracy – na pewno gwarantować to będzie spore zainteresowanie. Niekoniecznie jednak da się w ten sposób znaleźć prawdziwego specjalistę w danej branży, dlatego dobrze jest brać pod uwagę również portale, strony i fora branżowe. Przeglądają je osoby bezrobotne, ale nie tylko – te szczególnie atrakcyjne oferty mogą jak najbardziej zostać zauważone przez pracujących, ale poszukujących lepszego zatrudnienia lub dodatkowego źródła zarobku. Oferty pracy przeznaczone dla specjalistów muszą być wyposażone we wszelkie ważne szczegóły, gdyż inaczej zostaną zignorowane.

Ogłoszenia dotyczące pracy sezonowej


Odrębną grupę stanowią ogłoszenia pracy sezonowej. Pojawiają się one w różnych miejscach, bo kierowane są do wielu odbiorców i dla ogłaszającego nie ma większego znaczenia, kto się z takim anonsem zapozna. W ofercie znajduje się zwięzły opis pracy, jaka jest do zrobienia, na przykład zrywanie jagód, pielenie grządek, koszenie oraz wypisane są ewentualne wymagania względem zatrudnionych – wiek, dobry stan zdrowia, brak poważnych niepełnosprawności. Ogłoszenia takie pojawiają się czasem ze sporym wyprzedzeniem, ale są też takie, które lądują w serwisach na ostatnią chwilę. Jeśli zostaną tam podane istotne elementy jak wynagrodzenie, telefon, inna forma kontaktu – niezależnie od tego, w którym serwisie się znajdą, mogą przyciągnąć wielu odpowiednich pracowników. Często anonse o pracę sezonową publikowane są w serwisach lokalnych oraz grupach w serwisach społecznościowych (np. na Facebooku), bo zagląda tam sporo młodych ludzi zainteresowanych takim zajęciem.