Skip to content Skip to footer

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem decyzji odnośnie prowadzenia księgowości. Część przedsiębiorców decyduje, że samodzielnie będą zajmować się kwestiami księgowymi, inni natomiast wybierają biura rachunkowe Katowice.

Jakie są zalety i wady korzystania z usług biur księgowych?

Usługi księgowe Katowice mają ogromną zaletę dla przedsiębiorców, mianowicie pozwalają na znaczną oszczędność czasu, który mogą przeznaczyć na rozwój swojej firmy. Ponadto rachunkowość Katowice gwarantuje, że cała dokumentacja będzie prowadzona w sposób prawidłowy. Oszczędza to nie tylko czas, który byłby wymagany do wprowadzenia poprawek w dokumentach, ale także pieniądze, dzięki unikaniu kar za błędy. Biura rachunkowe Katowice zwalniają również przedsiębiorcę z konieczności dokształcania się w zakresie rachunkowości. Kolejną zaletą zlecania księgowości firmie zewnętrznej jest reprezentowanie przedsiębiorcy przed urzędami (np. Urzędem Skarbowym) oraz przechowywanie dokumentów. Profesjonalne biuro rachunkowe potrafi również doradzić właścicielowi firmy najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe i tym samym obniżyć koszty prowadzenia działalności. usługi księgowe katowice nie są jednak pozbawione wad. Dla początkującego przedsiębiorcy duże znaczenie ma ich cena, która wydaje się duża w początkowym okresie prowadzenia firmy. Istnieje również ryzyko wypłynięcia informacji finansowo-księgowych o firmie poza biuro rachunkowe.

Jakie są zalety i wady samodzielnego prowadzenia księgowości?

Rachunkowość Katowice nie jest jedynym rozwiązaniem. Część przedsiębiorców decyduje się samodzielnie prowadzić dokumentację księgową. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie oszczędność pieniędzy, co ma szczególne znaczenie dla początkujących firm. Na samodzielną księgowość decydują się również właściciele firm, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i nie potrzebują pomocy biura rachunkowego. Samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i posiadania dużej wiedzy na temat obowiązujących przepisów z zakresu prawa podatkowego oraz rachunkowości. Przedsiębiorca, który wybiera omawiane rozwiązanie musi samodzielnie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, pilnować terminów składania wszystkich deklaracji, przechowywać wszystkie niezbędne dokumenty. Zwiększa się także ryzyko popełnienia błędu, którego naprawa może dużo kosztować.