Konieczność transportowania, ale również przechowywania napojów gazowanych oraz piwa sprawiają, że producenci oraz sklepy poszukują różnych rozwiązań, aby w wygodny sposób zbierać szklane butelki. Skrzynki na butelki najczęściej wykorzystuje się do piwa, jednak sami producenci oferują także skrzynki na wodę gazowaną w szklanych butelkach. Na popularności zyskują także inne rozwiązania, jak np. drewniane skrzynki na butelki z piwa, wpisujące się w modny trend ekologiczny.
Jaka powinna być skrzynka na piwo?
Najpraktyczniejsze w przypadku przechowywania i transportu napojów w szklanych butelkach są skrzynki z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na działanie temperatur czy czynników atmosferycznych. Większość skrzynek na butelki może się różnić co najwyżej wysokością, przy czym wyższe skrzynki przeznaczone są do przechowywania butelek szklanych z wodą. Przeciętnie skrzynka na piwo pomieści 20-24 butelek o pojemności 330 lub 500 ml. Producenci oferują także skrzynki na litrowe butelki szklane. W tym przypadku w jednej skrzynce mieści się 12 butelek. Liczba butelek, jakie pomieści dana skrzynka na butelki, oznaczona jest liczbą gniazd, przy czym każde gniazdo ma podaną wielkość. Gniazda mniejsze, o wielkości 65 na 65 mm, są dla butelek o pojemności 330 ml, butelki większe, półlitrowe, powinno się przechowywać w skrzynkach o gniazdach wielkości 71 na 71 mm.
Cała, zabudowana czy z ażurowymi ściankami
Jaka powinna być skrzynka na piwo? To tak naprawdę zależy od wielu czynników, przy czym w sklepach czy w hurtowniach przesądza o tym wielkość magazynu. Stąd najpopularniejsze są tradycyjne skrzynki z jednolitymi, całymi ściankami, które posiadają prostokątne otwory na każdej ze ścian. Wspomniane otwory wykorzystuje się jako uchwyty, ale jednocześnie przy gładkiej ściance, która zakrywa większość butelki, można bardzo łatwo rozpoznać zawartość skrzynki. Niektórzy producenci skrzynek oferują skrzynki na butelki z piwa dostosowane do marki oferowanego produktu. Ze względu na dużą popularność piwa część skrzynek pozwala na zapakowanie kilku wielopaków w takiej skrzynce, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Ażurowe wycięcia w ściankach skrzynki z jednej strony pozwalają na dość szybkie rozpoznanie, jakie piwo znajduje się w danej skrzynce, ale jednocześnie jest bardzo dobrym sposobem na odciążenie całej skrzynki. Ma to znaczenie zwłaszcza przy noszeniu skrzynek z pełnymi butelkami.
Oczywiście zamiast plastikowej skrzynki https://www.schoellerallibert.com/pl/products/beverage/beer-crates/ można się również zdecydować na skrzynkę drewnianą, dużo cięższą i dużo droższą od plastikowego oryginału.