Skip to content Skip to footer

Sublimacja w druku na tkaninach. Dlaczego warto wybrać tę metodę?

Nadruki na tkaninach można wykonać z wykorzystaniem różnego rodzaju metod. Wśród nich znajduje się także druk sublimacyjny, który aktualnie uznawany jest za jedną z najlepszych metod zadruku tkanin.

Na czym polega druk sublimacyjny?

Transferowy druk sublimacyjny jest metodą druku, która polega na przeniesieniu gotowego wzoru na nawierzchnię przeznaczoną do zadruku, na przykład tkaninę.

W druku sublimacyjnym stosuje się papiery transferowe, na których wykonuje się wydruk motywu. Wykorzystuje się wtedy atramenty z pigmentami sublimacyjnymi. Następnie papier przykładany jest do nawierzchni i poddawany działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia w specjalnej termoprasie.

Zachodzi wtedy sublimacja druk powstaje poprzez przejście pigmentów sublimacyjnych ze stanu stałego w stan gazowy i osadzenie się ich na zadrukowywanej nawierzchni.

Zalety druku sublimacyjnego na tkaninach

Najczęściej druk sublimacyjny wykorzystywany jest przy zadruku tkanin. Stosuje się wtedy tkaniny poliestrowe albo z domieszką poliestru, ponieważ tylko wtedy możliwe jest zajście procesu sublimacji.

Gdy zastosowana jest sublimacja druk jest przede wszystkim bardzo precyzyjny, żywy, dlatego też jest bardzo atrakcyjny. Możliwe jest wykonanie druków o jakości fotograficznej, z efektownymi przejściami tonalnymi oraz ostrymi krawędziami. Z tego też powodu druk sublimacyjny jest polecany przy realizacji tych projektów, w których istotne jest uzyskanie najwyższej jakości zadruku.

Dodatkowo, nadruk na tkaninie wykonany metodą sublimacji cechuje się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Nie jest podatny na ścieranie oraz nie blaknie, gdy jest wystawiony na promieniowanie UV.

Jakie artykuły można zadrukować metodą sublimacyjną?

Druk sublimacyjny posiada bardzo szerokie zastosowanie przy zadruku różnych typów tekstyliów, głównie w branży reklamowej – jako gadżety, upominki reklamowe, firmowe.

Najczęściej nadruk na tkaninie tą metodą prowadzony jest na koszulkach, w tym także na koszulkach sportowych z tkanin technicznych. Także druk ten stosowany jest na inne rodzaje produktów tekstylnych, na przykład smycze, flagi, poszewki na poduszki i pościel, tapicerki meblowe, plecaki, torby, piórniki.

Zatem sublimacja to zdecydowanie polecana metoda wykończenia tkanin wtedy, gdy liczy się najwyższa jakość druku!