Skip to content Skip to footer

Wszystko co powinieneś wiedzieć o strunach do gitary

Wybór strun do gitary może wydawać się nieistotną błahostką. To jednak bardzo błędne podejście. Rodzaj strun, jakie kupimy ma wpływ na brzmienie naszego instrumentu i komfort użytkowania. Wybór strun do gitary jest wielki i to właśnie struna może zadecydować o brzmieniu naszego instrumentu. Co powinniśmy wiedzieć o strunach do gitary?

Jak często należy wymieniać struny na gitarze klasycznej?

Wiele początkujących muzyków może zadawać sobie to pytanie. Materiał, z którego wykonana jest struna do gitary klasycznej ulega zerwaniu o wiele rzadziej niż w przypadku strun do gitar elektrycznych czy akustycznych. Struny do gitar klasycznych są wykonane z nylonu, który po czasie zaczyna ścierać i daje przytłumiony dźwięk, tak jak w przypadku innych rodzajów strun. Jeśli gramy bardzo intensywnie i często powinniśmy wymieniać struny co 3-4 tygodnie. Przy umiarkowanym graniu co 5-6 tygodni. O wymianie naszych strun watro pamiętać w sytuacji koncertu czy nagrywania. Zbyt stare i zniszczone struny mogą zniszczyć brzmienie nawet najdroższego instrumentu. Profesjonaliści wymieniają struny w swoich gitarach nawet co każdy koncert. Struna do gitary z nawijką ochronną daje możliwość rzadszej wymiany bo dłużej zachowuje świeżość i nie niszczy się tak szybko.

Na co uważać kupując struny

Warto pamiętać, by nigdy nie zakładać strun do gitary akustycznej na gitarę klasyczną. Założenie tego rodzaju strun może zniszczyć nawet najlepszy instrument. Dla gitary klasycznej naciąg strun do gitary akustycznej jest po prostu zbyt wysoki. Gitary klasyczne nie posiadają pręta w gryfie, który przyjąłby ten naciąg jak to ma miejsce w przypadku gitar akustycznych. Struny do gitary akustycznej i klasycznej są zupełnie różne nie bez powodu i warto o tym pamiętać.

Dlaczego naciąg strun ma znaczenie

Napięcie strun ma ogromne znaczenie podczas wyboru. Wpływa ono na brzmienie instrumentu i odczucia osoby, która go używa. Napięcie oznacza siłę, jaką musimy przyłożyć do struny, by wytworzyć prawidłowy dźwięk. Zdecydowana większość producentów produkuje struny w różnych napięciach. Normalne struny są najbardziej uniwersalnym wyborem, chyba, że mamy inne preferencje i inny rodzaj strun sprawdza się u nas lepiej. Na wybór idealnych strun wpływa wiele czynników, ale to nasze odczucia powinny mieć decydujący głos w tym temacie.