Czy kupowanie używanych sztucerów ma sens? Dzisiaj często zobaczymy jakieś napisy typu „sprzedam sztucer”. Czy warto jednak w ogóle się nimi interesować? Wszystko generalnie zależy od naszej sytuacji…
Kiedy mogą nas zainteresować sztucery używane?
Przede wszystkim na samym początku przygody z myślistwem – nie wiemy jeszcze, czy nam się to w ogóle spodoba, nie za bardzo chcemy inwestować w drogi sprzęt a jednocześnie nie chcemy kupować też najtańszego nowego sztucera, bo będzie się on charakteryzował naprawdę niską jakością i tylko nas zniechęci. Wówczas trzeba pamiętać, aby na zakupy najlepiej wziąć kogoś, kto zna się na rzeczy.
Dalej istotne jest także to, że no właśnie – nowe sztucery wysokiej jakości są często bardzo drogie. Jeśli chcemy mieć dobry sprzęt, to czasami bardziej będzie opłacała się inwestycja w sztucery używane.
Od kogo kupować sztucery używane?
W każdym bądź razie – podjęliśmy decyzję, że potrzebny nam sztucer używany. Od kogo najlepiej go kupić? Cóż przede wszystkim powinniśmy zasadniczo znać źródło, z jakiego pochodzi broń myśliwska używana sztucery. Na początek zatem warto popytać znajomych – być może ktoś akurat coś sprzedaje, dostał nietrafiony prezent itp. Albo może oni słyszeli o tym, że ktoś sprzedaje dobrej jakości sprzęt.
Dalej warto sprawdzić ofertę sklepów określanych jako broń myśliwska używana sztucery. Na pewno znajdziemy tam naprawdę bardzo ciekawe oferty. Trzeba tylko spojrzeć na to, czy dany sklep ma dobre recenzje i opinie. Można także kupić sztucer używany z prywatnego ogłoszenia sprzedam sztucer. Tu jednak oczywiście trzeba zachować dość sporą ostrożność.
Jak kupować sztucery używane?
Przede wszystkim zawsze trzeba obejrzeć dany sztucer. Naprawdę nie opłaca się kupować broni, której nie widzieliśmy, chyba że sprzedaje nam ją nasz przyjaciel albo też zasadniczo jest nam ona znana, widzieliśmy naszego kolegę z tym sztucerem na polowaniach itp.
Na co jednak trzeba zwrócić uwagę podczas takiego oglądania sztucera używanego? Przede wszystkim bardzo istotne jest to, czy nie ma żadnych śladów rdzy, czy broń była prawidłowo czyszczona, czy w przewodzie nie ma żadnych zadraśnięć, wgłębień, metalizacji. Słowem – trzeba naprawdę na ten temat dość sporo poczytać, aby umieć określić stan jakościowy broni. Albo wziąć ze sobą kogoś, komu ufamy, a kto naprawdę dobrze zna się na broni myśliwskiej i będzie umiał właściwie ją zdiagnozować.