Pomimo tego, że wszelkiego rodzaju gry i aplikacje komputerowe są dzisiaj codziennością, to wciąż jest olbrzymie pole do zagospodarowania – zwłaszcza w sektorze gier na urządzenia mobilne. Jak wygląda proces tworzenia tego typu aplikacji? Czy od pomysłu do realizacji i wydania gry jest długa droga?
Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że przygotowanie nawet prostej gry obejmującej grafikę 2D oraz zaledwie kilka poziomów, to przynajmniej kilka tygodni pracy. Sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana, jeżeli gra ma opierać się na grafice trójwymiarowej i złożonym systemie wyborów, a nie być wyłącznie prostą grą liniową. Co prawda co jakiś czas można w Internecie przeczytać o osobach, która samodzielnie stworzyły własną grę i następnie odniosły sukces, jednak są to pojedyncze przypadki – z reguły też nie mówi się o ilości godzin, które musiały poświecić na swój projekt. Tworzenie gier jest znacznie bardziej skomplikowane, niż może się to z pozoru wydawać.
Firma tworząca gry – jak to wygląda?
Pierwszym etapem jest oczywiście pomysł i stworzenie samych założeń gry wraz z przygotowaniem wstępnego panu finansowego. Mowa tutaj nie tylko o kosztach poniesionych na skorzystanie z usług firmy tworzącej gry, czy game developera, ale również na policzenie ewentualnych zysków z danej produkcji. Niestety obecnie tworzenie gier komputerowych nie może być wyłącznie hobbistyczną rozrywką – konkurencja na rynku jest olbrzymia. Dobry pomysł na grę obroni się tylko w przypadku dobrego opakowania go w skrypty odpowiadające za finalną radość z rozgrywki.
Firma tworząca gry – jak znaleźć?
Jak jednak znaleźć dobrego game developera? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż bardzo wiele zależy od naszego pomysłu oraz możliwości negocjacyjnych. Bardzo często znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest po prostu sprzedaż pomysłu firmie, która już na własny rachunek i na własne ryzyko zajmie się produkcją i dystrybucją tytułu.
Gry komputerowe i na urządzenia mobilne – ciężki rynek
Podsumowując, jeżeli nie dysponujemy olbrzymią ilością wolnego czasu oraz znacznymi nakładami finansowymi na stworzenie własnej gry, która ma być pozycją konkurencyjną na rynku, to nie powinniśmy nawet podchodzić do tematu, gdyż osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego. Jeżeli zależy nam na powodzeniu naszego pomysłu, warto nawiązać współpracę z game developerem, który odciąży nas przynajmniej w części prac i wspomoże swoim doświadczeniem w produkcji oraz późniejszej dystrybucji.