Skip to content Skip to footer

Witaminy zimą, czyli wykonanie suszu z warzyw

Dietetycy zgodni twierdzą, że warzywa powinny znajdować się w każdym posiłku. Ważne jest to, aby codziennie dostarczać organizmowi cenną dawkę witamin, szczególnie w okresie zimowym. Dostęp świeżych warzyw jest niestety wtedy dość utrudniony. Oczywiście w sklepach znaleźć można najróżniejsze warzywa, jednak wiele z nich nie pochodzi z Polski.

Warzywa w okresie zimowym

Wiele osób nie kupuje warzyw, jakie dostępne są w marketach, gdyż są one sprowadzane zza granicy i niestety posiadają w swoim składzie całkiem sporo substancji chemicznych i konserwujących. Jednak witaminy są nieodłącznym elementem codziennej diety.

W jaki sposób zatem przemycać warzywa do posiłków w okresie, gdy przydomowe ogródki świecą pustkami? W tym przypadku rozwiązaniem idealnym wydaje się być susz warzywny. Co warto o nim wiedzieć i jak go wykonać?

Czym jest susz warzywny?

Jak sama nazwa wskazuje, są to najzwyczajniej w świecie suszone warzywa, które odpowiednio przechowywane zachowują świeżość przez długi okres czasu. Suszone warzywa oczywiście można zakupić każdym większym markecie.

Dlaczego jednak nie warto decydować się na kupno gotowych suszonych warzy? Otóż przede wszystkim dlatego, że niestety zawierają one dość sporą liczbę sztucznych barwników i ulepszaczy, które nie wpływają w sposób pozytywny na organizm człowieka.

Domowy susz warzywny

Wykonanie zdrowego suszu warzywnego nie wymaga dużej ilości pracy. Wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość i znaleźć wolną chwilę. Konieczne do przygotowania suszu będą oczywiście warzywa, najlepiej te zabrane z przydomowego ogrodu.

Warzywa trzeba przede wszystkim dobrze umyć i pokroić. Paprykę i pomidory można suszyć w plasterkach. W takiej formie idealnie nadają się do pizzy, makaronów czy sałatek. Suszyć można również pietruszkę, koperek czy seler naciowy. Taki dodatek to idealne uzupełnienie zup. Wiele osób decyduje się także na suszenie marchewki czy buraków. Warto pamiętać o odpowiednim przechowywaniu suszu. Należy zadbać to, aby warzywa nie miały dostępu do powietrza.

Suszone warzywa pomogą uzupełnić witaminy w okresie zimowym. Warto zadać o to, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane i przede wszystkim zdrowe, gdyż to wpłynie pozytywnie na odporność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..