W wielu domach część mieszanek przypraw, wykonuje się samemu. Sprawia to, że dokładnie wiemy, co w każdej z nich się znajduje, a także pozwala nam bawić się ich składem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze mamy w domu nowe smaki, które czekają tylko na to, aby je przetestować. Jest to ciekawy sposób na ograniczenie soli w diecie, której pełno w gotowych mieszankach.
Czym jest susz warzywny?
Mieszanką, którą będziemy dzisiaj wzbogacać, jest susz warzywny. To nic innego jak marchew, pietruszka, seler oraz por, które poddaje się najpierw procesowi suszenia, a następnie rozdrabnia się je do odpowiedniej gramatury.
Problem pojawia się jednak w momencie, w którym dany smak zaczyna nam się nudzić. Warto wtedy pomyśleć o jego urozmaiceniu, na przykład wykorzystując w tym celu różnego rodzaju zioła, które umiejętnie wkomponowane w całość, stworzą całkiem nowe mieszanki.
Jak zrobić susz w domu?
Ważne w tym procesie jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób zrobić susz. Do jego przygotowania potrzeba świeżych warzyw, które trzeba umyć, wysuszyć, a następnie pokroić w mniejsze części. Tak przygotowane warzywa musimy wysuszyć. Do tego celu wystarczy zwykły piekarnik, ale dużo szybciej uda nam się to zrobić, wykorzystując specjalne urządzenia służące do suszenia owoców oraz warzyw.
Wysuszone produkty trzeba następnie rozdrobnić, nie zmielić! Nie zależy nam na tym, aby uzyskać pył, więc polecamy uważać podczas tego etapu, ponieważ możemy uzyskać nieciekawy produkt, który nie będzie nadawał się do wielu zastosowań.
Jak wzbogacić susz?
Na samym początku, radzimy nie używać świeżego czosnku. Można go wysuszyć z resztą warzyw albo zastąpić czosnkiem niedźwiedzim, który charakteryzuje się ciekawym smakiem. Idealnie do wzbogacenia smaku nadadzą się zioła kuchni włoskiej, takie jak oregano, bazylia czy cząber. Aby nadać mieszance bardziej polskiego smaku, można pokusić się o majeranek albo jałowiec, które idealnie wpasują się do dań mięsnych opartych o dziczyznę oraz wieprzowinę. Mieszanki meksykańskie za to sprawdzą się w przypadku ostrych dań, a także kurczaka, które w wersji meksykańskiej, nie ma sobie równych.
Reasumując, susz warzywny można wzbogacić na wiele sposobów. Zależnie od tego, jakie zioła wykorzystamy, za każdym razem uzyskamy całkowicie nowy smak. Z tego właśnie powodu, już na sam koniec, zachęcamy do tego, aby zapisywać zastosowane proporcje, ponieważ odtworzenie konkretnej mieszanki może okazać się niemożliwe. Choć pozwala to wtedy na ciągłe eksperymenty, które również są ciekawym elementem kulinarnego życia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Ogrodnik S.A.