Skip to content Skip to footer

Zabudowa rur grzewczych – operacja do przeprowadzenia podczas remontu

Rury grzewcze misternie pnące się po ścianach mogą doprowadzać do szału. Elementy wciąż przypominające o niezwykłej wyobraźni budowniczego, który postanowił stworzyć tak bogate wzory, widocznie mając do dyspozycji zbyt długie rury i ani jednej piłki do metalu, najlepiej jest usunąć podczas dużego remontu.

Zabudowa rur grzewczych

Jeżeli horyzont czasowy przewidziany dla remontu jawi się mało optymistycznie istnieje szereg sposobów jak doraźnie można ukryć rury grzewcze. Najprostszym i najtańszym sposobem jest pomalowanie ich wzorując się na wojskowych sposobach maskowania się. Kolor należy dobrać do tła lub w przypadku tła wzorzystego wybrać kolor dominujący lub też wykorzystać podobny wzór. W opozycji do tego pomysłu można wykorzystać rozwiązanie odwrotne: użyć rur jako elementów dekoracyjnych i pokryć je kolorami w stylu skandynawskim lub industrialnym. Nieco droższym pomysłem jest wykorzystanie odpowiednich mebli, jednak rury ukryte w meblach po pierwsze nie są zbyt wygodne, po drugie odpowiednie meble muszą zostać wykonane na zamówienie. Wreszcie jednym z najskuteczniejszych i najpraktyczniejszych pomysłów jest zabudowa rur grzewczych za płytami kartonowo – gipsowymi. Jednak nie ulega wątpliwości, że rury na ścianie przywodzące na myśl plan miasta po prostu wymagają remontu. Tym bardziej, że istnieje więcej niż jeden powód dla którego warto wyremontować instalację grzewczą.

Co przemawia za modernizacją instalacji c.o.?

Stara, wysłużona instalacja grzewcza przede wszystkim generuje znacznie wyższe koszty niż nowoczesne rozwiązania. Obniżone koszty ogrzewania to argument, który przemawia do każdego. Innym istotnym aspektem jest wygoda obsługi. Bieganie co rusz do kotłowni i wdychanie ton pyłu nikogo nie bawi. Nowoczesna instalacja z panelem sterowniczym w salonie to obecnie standard. Przy modernizacji instalacji grzewczej warto również rozważyć zmianę położenia grzejników oraz dobranie ich do wystroju wnętrza mieszkania. Zmiana umiejscowienia grzejników może mieć duże znaczenie dla efektywności energetycznej instalacji. Grzejniki ogrzewają mieszkanie m.in. dzięki konwekcji powietrza, ta natomiast przebiega najlepiej jeżeli grzejnik nie jest zasłonięty oraz jest nad i pod nim wolna przestrzeń (niezbędne, absolutne minimum to 10 cm). Remont generalny to też okazja do instalacji ogrzewania podłogowego. Jeżeli denerwują nas wystające, nieestetyczny rury to pamiętajmy, że remont instalacji pozwoli nam mieszkać w ładniejszym domu, który przede wszystkim będzie tańszy w utrzymaniu.