Nie wszyscy przedsiębiorcy zaczynają swoją działalność od zera. Istnieje wiele osób, które zbudowały majątki na umiejętnym odkupywaniu przedsiębiorstw, oczywiście w zgodzie z prawem i wszelkimi obowiązującymi procedurami. Na czym polega taka transakcja i od czego na ogół się zaczyna, żeby w ogóle mogła dojść do skutku?
Co oznacza zbycie przedsiębiorstwa?
Nie wszyscy rozumieją precyzyjnie, co w obliczu prawa oznacza słowo przedsiębiorstwo. Trzeba przyznać, że to pojęcie ma kilka możliwych znaczeń, ale pod względem formalnym nie ma tu wątpliwości. Są to zarówno dobra materialne, jak i niematerialne, których użytkowanie następuje w obrębie prowadzenia działalności gospodarczej. Kancelarie, które zawodowo zajmują się procedurami takimi, jak zbycie przedsiębiorstwa – derekflak.pl jest tu najlepszym przykładem – zawsze wyjaśniają swoim klientom w najdrobniejszych detalach, jakie konsekwencje będzie miała dla nich ta transakcja.
Zbycie przedsiębiorstwa – co następuje na początku?
Aby zbycie doszło do skutku, konieczny jest oficjalny akt notarialny. Ale zanim jeszcze obydwie strony transakcji spotkają się w gabinecie notariusza, musi stać się zadość kilku innym formalnościom. Przeważnie albo to przedsiębiorca podejmuje decyzję o zbyciu, albo otrzymuje ofertę od potencjalnego kontrahenta, po czym decyduje się z niej skorzystać.
Jednak żaden poważny biznesmen nie zaproponuje czegoś więcej, niż tylko oferta wstępna, zanim nie zapozna się ze szczegółowymi sprawozdaniami finansowymi danej firmy. Przyszły nabywca potrzebuje więc upoważnienia od obecnego właściciela, by mógł dokonać przeglądu dokumentów.
Osoby, które planują Zbycie przedsiębiorstwa – derekflak.pl ma w tym względzie spore doświadczenie – często decydują się na przeprowadzenie takich procedur w asyście prawników oraz rzeczoznawców. Gwarantuje to, że obydwie strony będą miały jasność co do ramifikacji transakcji.
Zbycie przedsiębiorstwa – kolejne kroki
Jest to proces na tyle złożony, że nie zawsze przebiega w jednej, w góry określonej kolejności. Właśnie z tego powodu zbycie przedsiębiorstwa – derekflak.pl potwierdza częstotliwość takich sytuacji – jest praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia bez wykwalifikowanego wsparcia prawnego.
Udaje się to prawie wyłącznie prawnikom. Pozostali przedsiębiorcy pozostawiają takie sprawy w rękach specjalistów, gdyż gwarantuje im to możliwie największe korzyści z transakcji.